Lista aktualności Lista aktualności

NOWE REZERWATY

100-lecie istnienia Lasów Państwowych stało się okazją do przeglądu prowadzonej w ramach organizacji ochrony rezerwatowej. Opierając się na bogatych doświadczeniach i dorobku przyrodników, naukowców i leśników , prowadzona jest aktualnie analiza zasadności utworzenia kolejnych rezerwatów.

Rezerwaty przyrody to jedna z obszarowych form ochrony przyrody. Wprawdzie status ochrony rezerwatu jest nieco niższy od parków narodowych, ale ze względu na ich ilość, różnorodność celów ochrony i sumaryczną powierzchnię, należą one do głównych filarów ochrony przyrody w Polsce.

W całej Polsce utworzono ponad półtora tysiąca rezerwatów przyrody. Zajmują one około 0,6% powierzchni kraju. W zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku jest ich 128, z łączną powierzchnią leśną zbliżoną do powierzchni leśnej wszystkich czterech istniejących tu parków narodowych.

Aktualnie w zasięgu Nadleśnictwa Suwałki jest aż dziewięć rezerwatów przyrody. Trzy z nich znajdują się na gruntach nadleśnictwa. Są to: najstarszy, utworzony w roku 1959 rezerwat „Cmentarzysko Jaćwingów" w Leśnictwie Białorogi, blisko 16-sto hektarowy rezerwat „Głazowisko Łopuchowskie" w Leśnictwie Hańcza oraz największy, zajmujący powierzchnię ponad 56-ciu hektarów rezerwat „Ostoja Bobrów Marycha" w Leśnictwie Krasnopol. Do istniejących rezerwatów być może niebawem dołączą kolejne, wybrane spośród ośmiu proponowanych, nowych rezerwatów. Rozmowy na temat utworzenia niektórych z nich toczą się już od lat. Przykładem takim jest projektowany rezerwat „ŹRÓDLISKA NAD SZESZUPĄ”. Już w 2020 roku Nadleśnictwo Suwałki zdecydowanie poprało ideę ochrony tych cennych siedlisk wskazując jednocześnie aby ochroną objąć zwarty obszar obejmujący również grunty prywatne gdyż tylko taka forma zapewni rzeczywistą ochronę.  Podobnie, na ochronę zasługuje duży, zwarty obszar boru bagiennego w Leśnictwie Krasnopol jako projektowany rezerwat „UROCZYSKO MSZAR”.

Należy podkreślić, że tereny te, podobnie jak i wiele innych cennych przyrodniczo, już od wielu lat traktowane są przez leśników analogicznie jak istniejące rezerwaty. Dzięki temu zasoby przyrodnicze, mimo braku formalnej ochrony prawnej, w praktyce już od lat są chronione. Zatem mogą bezpiecznie oczekiwać na czasochłonne decyzje administracyjne.

Aktualnie trwają szczegółowe analizy wszystkich ośmiu propozycji, w oparciu o lustracje terenowe i zebrane informacje przyrodnicze, w porozumieniu z wyznaczonymi koordynatorami krajowymi. Wyniki zostaną przedstawione do konsultacji i oceny specjalistom różnych dziedzin. Przed ostateczną decyzją w sprawie powołania rezerwatów konieczne będzie również spełnienie szeregu wymogów formalnych.

O kolejnych, istotnych pracach w tym zakresie, będziemy informować na bieżąco.