Lista aktualności Lista aktualności

Odsłonięcie pomnika w hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej z 1945 roku

W dniu 17 czerwca 2018 roku w Suwałkach odbyło się odsłonięcie pomnika upamiętniającego Ofiary Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku.

Pomnik upamiętniający Ofiary Obławy Augustowskiej odsłonięto miesiąc przed 73 rocznicą obławy na rondzie o tej samej nazwie - przy wjeździe do Suwałk od strony Jeleniewa u zbiegu ulic Armii Krajowej i Mikołaja Reja. Po odsłonięciu pomnika został odczytany Apel Pamięci, a żołnierze 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oddali salwę honorową.


„Ofiarom Obławy Augustowskiej możemy i musimy oddawać sprawiedliwość” – napisał Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w liście odczytanym podczas uroczystości przez Posła Rzeczypospolitej Polskiej Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego.


Uroczystości poprzedziła msza święta w kościele pod wezwaniem Bożego Ciała, której przewodniczył Metropolita Gdański, Jego Ekscelencja Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.


Autorką obelisku z brązu jest gdyńska architekt Aleksandra Cwilewicz. Obiekt ma cztery metry wysokości i przedstawia wydobywające się z ziemi dłonie, związane drutem kolczastym oraz trzymające znak Polski Walczącej.


Uroczystości odsłonięcia pomnika zostały poprzedzone Misterium Patriotyczno-Religijnym w hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku, które odbyło się w dniu 15 czerwca br. na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach.


W odsłonięciu pomnika upamiętniającego Ofiary Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku wzięła udział liczna delegacja leśników z Puszczy Augustowskiej.


Mieszkańcy Suwalszczyzny od wielu lat oddają hołd pomordowanym. W Gibach stoi 10-metrowy krzyż na wzgórzu, w miejscu symbolizującym pochówek zaginionych. Widnieje tam napis: „Zginęli, bo byli Polakami”. Na kamiennych tablicach wyryto nazwiska 592 zaginionych.