Lista aktualności Lista aktualności

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DOKARMIANIA ZWIERZYNY LEŚNEJ

11 lutego obchodzony jest Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Dzień ten ma na celu zachęcenie ludzi do pomocy zwierzętom oraz uświadomienie jak robić to poprawnie, aby im nie zaszkodzić.

Zima to trudny okres dla zwierzyny leśnej zwłaszcza gdy jest mroźna i śnieżna. Zwierzęta leśne przystosowane są do tego, aby przetrwać w każdych warunkach, jednak  bardzo niska temperatura i gruba pokrywa  śniegu utrudniają  dostęp do naturalnego pokarmu.

Już jesienią leśnicy i myśliwi systematycznie wykładają niewielkie ilości karmy w stałych miejscach dokarmiania zwierzyny , tak aby przyzwyczaić zwierzęta do odwiedzania tych miejsc. W trakcie silnych mrozów i dużej pokrywy śnieżnej w celu ułatwienia zwierzynie dostępu do naturalnej bazy zimowej wykładane są drzewa do spałowania (osika, sosna). Zwierzyna dokarmiana jest karmą treściwą w postaci ziaren zbóż, karmą objętościową suchą w postaci siana, karmą objętościową soczystą w postaci roślin okopowych, sianokiszonek i kiszonek,  która jest uzupełniana mikro i makroelementami w postaci soli lizawkowej.  

Pamiętajmy! Nie dokarmiajmy zwierząt na własną rękę!

Leśnicy dokarmiają również ptaki  mieszanką zbóż, słonecznika, kukurydzy, słoniną oraz specjalnie produkowaną karmą. Należy pamiętać, aby nie dokarmiać ptaków pieczywem oraz produktami z solą.

Nie dokarmiajmy zwierząt na własną rękę, należy pamiętać, aby robić to tylko w porozumieniu z leśnikami i myśliwymi.

Pamiętajmy! Nie ma potrzeby dokarmiania zwierząt podczas łagodnych zim.