Lista aktualności Lista aktualności

Otwarcie Zielonego Punktu Kontrolnego Nadleśnictwa Suwałki

W dniach 15-17.04.2016 Nadleśnictwo Suwałki wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Suwałkach i Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych „Integracja" z Augustowa zorganizowało trzydniowy cykl imprez mających na celu oficjalne otwarcie projektu „Zielony Punkt Kontrolny Nadleśnictwa Suwałki", objęty patronatem przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Pana Andrzeja Bogdana Gołembiewskiego.

Głównym założeniem projektu „Zielony Punkt Kontrolny" jest udostępnienie lasu społeczności, zarówno lokalnej, jak również turystycznie odwiedzającej Suwalszczyznę. W celu umożliwienia poznania lasu w nowej, aktywnej formie Nadleśnictwo Suwałki wykonało odpowiednie mapy kompleksów leśnych „Las Suwalski" i "Szwajcaria". W Leśnictwie Papiernia rozmieszczono też stałe punkty  kontrolne - jako drewniane słupki biało-czerwonymi znaczkami i numerami punktów oraz kasownikiem, potwierdzającym odnalezienie punktu na karcie startowej. Na każdy dzień uroczystego otwarcia przygotowano kolejne atrakcje związane z zastosowaniem mapy i nauki orientacji w terenie.

W dniu 15.04.2016 r. na terenie Leśnictwa Papiernia i Gospodarstwa Szkółkarskiego odbyły się biegi na orientację, w których wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Nadleśniczy Nadleśnictwa Suwałki Pan Wojciech Rodak dokonał otwarcia imprezy, powitał zawodników i przybyłych gości.  Następnie Naczelnik Wydziału Kontroli i Audytu Wewnętrznego RDLP w Białymstoku, a zarazem pomysłodawca projektu „Zielony Punkt Kontrolny" Pan Włodzimierz Protasiewicz zaprezentował założenia i cele projektu. Nadleśnictwo Suwałki otrzymało Złoty Certyfikat nr 52/62/2016 potwierdzający spełnienie najwyższych kryteriów koncepcji udostępniania lasu „Zielony Punkt Kontrolny",  nadany przez Fundację Sport i Przyroda Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Biegu na Orientację Leśników. Dalszą część zawodów poprowadził Pan Piotr Sierzputowski - wykonawca projektu. Reprezentanci szkół odnajdywali punkty kontrolne korzystając z mapy i orientując się w terenie leśnym. W tym dniu Nadleśnictwo Suwałki przygotowało również stanowisko edukacyjne zapewniając liczne atrakcje zawodnikom oczekującym na start, a następnie na ogłoszenie wyników. Zwycięzcy w pięciu kategoriach zostali odznaczeni medalami, dyplomami oraz nagrodami. W kategorii szkół podstawowych najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 6 z Suwałk, za co została wyróżniona dyplomem i oryginalną statuetką. W kategorii gimnazjów triumfowało Gimnazjum nr 2 z Augustowa. Każdy uczestnik zawodów otrzymał upominek i Certyfikat Ukończenia Szkolenia w Orientacji Terenowej. (Tabela wyników w załączeniu)

W dniu 16.04.2016 r. nad Zalewem Arkadia w Suwałkach zorganizowano festyn rodzinny. Przygotowano gry i zabawy, które umożliwiły nabycie wiedzy z orientacji w terenie, a dodatkową atrakcją była możliwość wypróbowania "celnego oka" w strzelaniu z wiatrówki. Każdy uczestnik, który zaliczył wszystkie konkurencje, otrzymał Certyfikat Ukończenia Szkolenia w Orientacji Terenowej oraz drobny upominek przygotowany przez Nadleśnictwo Suwałki. Na zakończenie festynu, wśród uczestników biorących udział w zabawie wylosowano nagrody i upominki, które wręczył Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Suwałki Pan Piotr Karnasiewicz. Nauka orientacji przez zabawę cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, młodzieży jak również dorosłych odwiedzających plażę miejską nad Zalewem Arkadia.

W trzecim dniu otwarcia projektu „Zielony Punkt Kontrolny" odbyły się Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Masters w Długodystansowym Biegu na Orientację. Mistrzostwa przeprowadzono na terenie lasów Nadleśnictwa Suwałki w kompleksie „Las Szwajcaria", a głównym organizatorem tego dnia było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Integracja" z Augustowa. Do udziału zarejestrowano ok.  400 zawodników w różnych kategoriach, zarówno z kraju jak i z zagranicy. W otwarciu zawodów wziął udział Prezydent Miasta Suwałk Pan Czesław Renkiewicz. Trasy przygotowano w kompleksie leśnym o bardzo urozmaiconej rzeźbie terenu, na  powierzchni około 5 km2. Najdłuższa trasa liczyła ok 28 km. W opinii startujących zawodników ten teren leśny idealnie nadaje się do biegania na orientację, a pokonanie tras wymagało nie lada wysiłku.  Zwycięzcy poszczególnych kategorii zostali odznaczeni medalami i dyplomami, które uroczyście wręczyli Nadleśniczy Nadleśnictwa Suwałki Pan Wojciech Rodak wraz z Dowódcą 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Józefa Piłsudskiego Panem ppłk Waldemarem Siedleckim i Dyrektorem OSiR w Suwałkach Panem Waldemarem Borysewiczem. (Tabela wyników w załączeniu)

Nadleśnictwo Suwałki pragnie podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w otwarciu projektu „Zielony Punkt Kontrolny Nadleśnictwa Suwałki", jak również zaprosić do lasu w celu skorzystania z przygotowanej oferty i tras Zielonego Punktu Kontrolnego. Mapy i zróżnicowane według trudności trasy dostępne są na stronie internetowej Nadleśnictwa Suwałki www.suwalki.bialystok.lasy.gov.pl w zakładce edukacja/Zielony Punkt Kontrolny. 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji zdjęć autorstwa Pani Zuzanny Sierzputowskiej.