Asset Publisher Asset Publisher

"4eco" - kolejne spotkanie

9 marca odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizacji projektu „4eco". Tym razem młodzież gimnazjalna spotkała się z Panem Wojciechem Misiukiewiczem z Wigierskiego Parku Narodowego i Panią Dorotą Skórkiewicz z Nadleśnictwa Suwałki.

Pan Wojciech opowiadał o wspaniałej przyrodzie naszego parku, a swoją opowieść udokumentował pięknymi zdjęciami.

Pani Dorota przedstawiła system ochrony przeciwpożarowej polskich lasów, zasady współpracy leśników, strażaków, naukowców oraz podejmowane przez nich działania. Działania, które mają na celu wypracowanie sposobów postępowania na wypadek pożaru i narzędzi, które wspomagają służby w walce z pożarami. Od trafnych prognoz pogodowych, które pozwalają przewidzieć zagrożenie, po systemy obserwacyjne, dzięki którym pożar można łatwo namierzyć i zgasić w zarodku czy też budowę sieci dróg zapewniających szybki i bezpieczny dojazd do pożaru jednostkom straży pożarnej.

Nie bez powodu ten temat omawiany jest w marcu. Co roku o tej porze strażacy i leśnicy walczą z plagą podpaleń. Wysuszona po zimie trawa pali się bardzo łatwo, ogień szybko ogarnia coraz większe obszary, powodując zagrożenie dla ludzi, domów, zakładów pracy i lasów. Wypalanie traw co roku zbiera tragiczne żniwo i przynosi jedynie szkody. Niszczone są nie tylko suche trawy, ale także struktura gleby, kultury bakteryjne oraz wiele gatunków glebowej fauny. Po przejściu pożarów ziemia na "wypaleniskach" staje się jałowa. Pożary spowodowane wypalaniem traw są szczególnie groźne dla ptaków, płazów, drobnych ssaków i różnych gatunków owadów.

Uwaga! Więcej niż 50% spośród pożarów w lesie powodują ludzie. Postarajmy się naprawić tę statystykę. Nie bądźmy przyczyną niebezpieczeństwa. Bądźmy bardziej odpowiedzialni!