Asset Publisher Asset Publisher

1000 HEKTAR ZALESIONY !

W dniu 22 kwietnia 2016 r. na terenie pogranicza polsko - litewskiego, tym razem w Nadleśnictwie Mariampol (Litwa) odbyło się kolejne wspólne, wiosenne sadzenie lasu przez leśników z Litwy i z Polski.

Tak „dobrej" pogody nie było jeszcze w całej siedmioletniej historii spotkań zaprzyjaźnionych nadleśnictw. W strugach ulewnego deszczu i przy porywistym wietrze (na szczęście pod przygotowanym namiotem) przybyłych gości powitał i przedstawił Pan Kiestutis Bielskus – Nadleśniczy Nadleśnictwa Mariampol.  Ze strony litewskiej w sadzeniu uczestniczył Pan Rimantas Prusaitis - Dyrektor Generalny  Lasów Państwowych Litwy wraz z delegacją Dyrekcji, Pan Edmundas Bartkievicius Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu w Kownie, przedstawiciele lokalnego samorządu i pracownicy Nadleśnictwa Mariampol. Stronę polską reprezentował Pan Andrzej Bogdan Gołembiewski – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku z delegacją Dyrekcji oraz Pan Wojciech Rodak - Nadleśniczy Nadleśnictwa Suwałki wraz  z pracownikami.

W oficjalnych wystąpieniach podkreślono dobrą współpracę leśników obu krajów oraz dużą wagę międzynarodowych spotkań dla możliwości wymiany doświadczeń z zakresu zagospodarowania lasu i jego ochrony.

Mimo niesprzyjającej aury wszyscy uczestnicy wzięli udział w wykonaniu zaplanowanej pracy. Posadzono tysięczny hektar nowego lasu w XXI wieku w Nadleśnictwie Mariampol. Na zalesionej powierzchni wysadzono 3600 sadzonek buka. Zostały one wyhodowane z nasion pozyskanych w Nadleśnictwie Maskulińskie z terenu RDLP w Białymstoku. Tak powstał pierwszy drzewostan bukowy w Nadleśnictwie Mariampol. 

Dla upamiętnienia wspólnego przedsięwzięcia na skraju zalesionej powierzchni ustawiono tablicę informującą o wydarzeniu.

Po wykonaniu  pamiątkowej fotografii wszyscy uczestnicy sadzenia udali się na zasłużony posiłek podczas którego, przy gorącej zupie i specjałach kuchni litewskiej, dalej toczono rozmowy na tematy zawodowe jak i życia codziennego leśników.