Asset Publisher Asset Publisher

BIEGÓWKI w Nadleśnictwie Suwałki

Nadleśnictwo Suwałki oraz Klub Rowerowy MTB Suwałki zachęcają do uprawiania narciarstwa biegowego.

Na narty biegowe można wybrać się gdziekolwiek, o ile tylko spadnie odpowiednia ilość śniegu. Park, łąka, pole pod miastem, boisko sportowe - ogranicza nas tylko nasza fantazja i odległość od mieszkania.

Jednak najprzyjemniej zimą biega się po zaśnieżonych leśnych ostępach – np. drogach leśnych w Nadleśnictwie Suwałki. Tereny leśne na południe od Suwałk np. w Leśnictwie Papiernia są „płaskie” i dobre dla początkujących narciarzy biegowych. Natomiast na północ od Suwałk np. w Leśnictwie Białorogi teren jest bardziej urozmaicony i tym samym wymagający (podbiegi i zjazdy).

Jest jednak szczególne miejsce skupiające narciarzy z Suwalszczyzny, a mianowicie otwarta w ubiegłym roku Narciarska Trasa Biegowa „Papiernia”.
Wyznaczone zostały dwie pętle dwie pętle o długości 4,8 km (trasa niebieska) oraz 3,1 km (trasa zielona).

Pod koniec ubiegłego roku Nadleśnictwo Suwałki zbudowało przy trasie narciarskiej Miejsce Postoju Pojazdów (MPP) wraz z elementami małej architektury (wiata, ławki, kosze) aby korzystanie m.in. z NTB „Papiernia” było wygodniejsze.
Z trasy narciarskiej można korzystać indywidulanie lub skorzystać ze wspólnych spotkań.

Nadleśnictwo Suwałki wraz z Klubem Rowerowym MTB Suwałki zapraszają na Nocne Biegówki w każdy śnieżny wtorek i czwartek o godz. 18.30.
Miejsce spotkania: MPP przy drodze Suwałki-Płociczno, około 1 km za Suwalską Kopalnią Surowców Mineralnych – Sobolewo.

Czas trwania: ok. 1,5 h

Sprzęt narciarki i czołówki: we własnym zakresie

Dodatkowo w weekendy na NTB „Papiernia” odbywają się szkolenia dla początkujących z nauki stylu klasycznego w narciarstwie biegowym.

Szczegóły dotyczące spotkań na biegówkach oraz aktualne terminy znajdują się na:

https://www.facebook.com/biegowkinabiegunie/

Jazdę na nartach biegowych można zacząć w każdym momencie życia. Z biegówek korzystają dzieci w wieku od ok. 3 lat a także osoby starsze w wieku ok. 80 lat. Wystarczy mieć lub wypożyczyć narty, buty i kijki. Poruszanie się na nartach biegowych podstawowym „krokiem ślizgowym” jest łatwe, ponieważ wykorzystujemy naturalny ruch, który towarzyszy nam przy chodzeniu. Należy podkreślić, że narciarstwo biegowe jest to sport bezpieczny, który angażuje praktycznie wszystkie mięśnie w naszym ciele (mięśnie nóg, mięśnie pleców czy ramion) przy czym nie obciąża nadmiernie mięśni, a przede wszystkim stawów. Biegówki podobnie jak kolarstwo i pływanie pozwala podnieść ogólną wydolność organizmu.

I na koniec najważniejsze – narciarstwo biegowe jest to sport bardzo przyjemny, dający dużo radości, który można uprawiać w przepięknej zimowej scenerii polskich lasów.

Spotkajmy się na biegówkach!