Asset Publisher Asset Publisher

HARCERZE POSADZILI SWÓJ KAWAŁEK LASU

Wiosna to okres intensywnej pracy leśników. To przede wszystkim czas odnowienia, czyli sadzenia lasu w miejscach, w których wcześniej wycięto dojrzałe drzewa. W tym roku do akcji wiosennego sadzenia lasu dołączyli suwalscy harcerze.

Dnia 9 kwietnia 2019 roku Nadleśnictwo Suwałki zorganizowało  akcję sadzenia lasu pod nazwą „I Ty posadź swoje drzewko” w ramach kampanii „Sadzimy 1000 drzew na minutę”. Harcerki Suwalskiego Hufca Harcerek „Jaćwież” i harcerze Podlaskiego Hufca Harcerzy „Matecznik” posadzili kilkaset sadzonek sosny i świerka.

Do posadzenia została wyznaczona powierzchnia w Leśnictwie Białorogi niedaleko Miejsca Postoju Pojazdów Nadleśnictwa Suwałki przy drodze prowadzącej na Jeleniewo. W akcji wzięło udział około 50 harcerek i harcerzy.

Na uczestników w umówionym miejscu czekały sadzonki sosny i świerka wraz z narzędziami niezbędnymi do sadzenia takim jak: kostury i łopaty. W pierwszej kolejności zostały przedstawione przez leśników cechy hodowlane poszczególnych gatunków oraz co należy zrobić, aby prawidłowo posadzić drzewko. Następnie omówiono zasady bezpiecznego posługiwania się narzędziami i zabrano się do pracy.

Harcerze podczas sadzenia mogli liczyć na pomoc leśników, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Po zakończonym sadzeniu, celem upamiętnienia akcji, został wkopany słup z pamiątkową  tabliczką. A po pracy na wszystkich uczestników akcji czekał ciepły posiłek i ognisko.

Aby dobrze posadzić las, należy najpierw przygotować glebę leśną na przyjęcie nowych sadzonek poprzez usunięcie niepożądanej roślinności oraz przekopanie i spulchnienie. Należy również pamiętać podczas sadzenia drzewek o odpowiednich odległościach czyli o regularnej więźbie. Na jednym hektarze lasu, w zależności od gatunku, sadzi się od. 4 do 8 tys. sztuk drzewek.

W 2019 roku w Nadleśnictwie Suwałki planuje się posadzić około 540 tys. sadzonek, głównie będą to gatunki sosny, świerka oraz dęba.