Asset Publisher Asset Publisher

Lato na szkółce

Okres letni na szkółce produkującej sadzonki w systemie kontenerowym to nadal czas intensywnej pracy. Po okresie kiełkowania wysianych nasion i uzyskaniu odpowiednich wschodów, kasety z siewkami trafiają w maju i czerwcu na otwarte pola hodowlane. To tu w miesiącach letnich odbywa się ich dalsza hodowla.

W tym okresie najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w bryłkach korzeniowych oraz dostarczenie substancji pokarmowych. Deszczowanie i nawożenie dolistne prowadzone jest w godzinach rannych i popołudniowych.Wykonuje się je za pomocą samojezdnych ramp deszczujących. Przy produkcji 5 mln sadzonek, w upalne dni, dostarczane jest nawet 150 m3 wody na dobę. Woda wykorzystywana do podlewania pobierana jest ze studni głębinowej i ogrzewanaw specjalnych zbiornikach (basenach)do temperatury ok. 200C. W celu zmniejszenia nadmiernego przesychania bryłek korzeniowych sadzonek brzegi kaset otaczane są pianką ochronną. Ważne jest również aby w tym okresie eliminować pojawiającą się konkurencję czyli chwasty. Pielenie wykonuje się ręcznie w dziesiątkach tysięcy kaset, poprzez usuwanie kiełkujących siewek niepożądanych roślin zielnych. Niezastąpiona jest tu precyzyjna praca człowieka.

We wrześniu sadzonki kończą swój wzrost, zawiązują pączki i drewnieją.W ten sposób przygotowują się do spoczynku zimowego. Moment ten wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na możliwość wystąpienia temperatur ujemnych, tak zwanych przymrozków wczesnych. Są one zagrożeniem dla jeszcze nie do końca zdrewniałych, młodych drzewek. Stosowaną metodą zapobiegającą ewentualnym przemrożeniom sadzonek w tym okresie jest  ich deszczowanie. Proces ten powinien być prowadzony już w momencie, gdy temperatura powietrza przy gruncie spadnie do 20C i trwać do momentu powrotu temperatur dodatnich.