Asset Publisher Asset Publisher

Polscy leśnicy na Litwie

Już po raz dziewiąty spotkali się leśnicy z Litwy i z Polski na wiosennym, wspólnym sadzeniu lasu. To międzynarodowe przedsięwzięcie zostało zapoczątkowane w roku 2010 przez leśników z Nadleśnictwa Suwałki i Nadleśnictwa Marijampol pod hasłem "600 dębów na 600 lecie bitwy pod Grunwaldem".

Od tego czasu odbywa się każdej wiosny naprzemiennie w polskich lub litewskich lasach a sadzeniu towarzyszy zawsze motyw przewodni upamiętniający historyczne wydarzenia.


Rok 2018 w historii Litwy to podobnie jak w historii Polski - 100 rocznica odzyskania niepodległości. Z tej okazji 27 kwietnia br. litewscy leśnicy zaprosili do wspólnego wysadzenia 5 000 szt. dębów przedstawicieli litewskiego parlamentu, naukowców uczelni wyższych oraz leśników z Polski. 


We wspólnym sadzeniu dębów wzięli udział m.in.: 
ze strony litewskiej: Pan Kęstutis Mažeika - Poseł Sejmu Republiki Litewskiej – Przewodniczący Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Pan Alfredas Galaunė -Zastępca Dyrektora Państwowego Przedsiębiorstwa Leśnego Litwy,  Pani Ina Bikuvienė - Prezes Zarządu Lasów z Państwowego Przedsiębiorstwa Leśnego Litwy,  Pan Prof. Dr. Edmundas Bartkevičius – Prezydent Związku Leśników Litewskich, Dziekan Fakultetu Lasów i Ekologii z Aleksandras Stulginskis Universitetu, a także Pan Virginijus Rudzevičius – Kierownik Jednostki Regionalnej w Marijampolu Państwowego Przedsiębiorstwa Leśnego Litwy wraz z pracownikami;
ze strony polskiej: Pan  Andrzej Gołembiewski – Zastępca Dyrektora ds. rozwoju z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Pani Eliza Tychanicz-Ćwik – Naczelnik Wydziału Organizacji i Kadr RDLP w Białymstoku , Pan Robert Cierech – Naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej w RDLP w Białymstoku oraz Pan Wojciech Rodak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Suwałki wraz z pracownikami.


Spotkanie odbyło się w czasie kształtowania się nowej, zreformowanej struktury organizacyjnej Litewskich Lasów Państwowych i było bardzo dobrą okazją do wymiany doświadczeń zawodowych.  Efektem wspólnej pracy była uprawa dębowa o powierzchni ok. 1 ha, położona w okolicy miejscowości Gurbšilis k. Mariampola, która za  kolejne 100 lat będzie szumiała następnym wolnym pokoleniom jako piękny dębowy drzewostan.