Asset Publisher Asset Publisher

Regionalne Obchody Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia NMP odbył się doroczny odpust w pokamedulskim klasztorze w Wigrach wraz z Jarmarkiem Wigierskim.

Uroczystość odpustowa ze względu na Rok Jubileuszowy 350 – lecia przybycia Kamedułów na Wigry i 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości połączona została ze Świętem Wojska Polskiego pod patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego. 

W ogrodach klasztornych odbyła się Msza polowa pod przewodnictwem Kardynała Gerharda Mullera i Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura oraz uroczysty apel z defiladą pododdziałów, salwą honorową, a także wręczeniem aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe i odznaczeń resortowych.

Uroczystości towarzyszył piknik militarny, pokazy sprzętu wojskowego, musztry paradnej wykonywanej przez Orkiestrę Reprezentacyjną Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz pokaz sprawności żołnierskiej. 

W Regionalnych Obchodach Wojska Polskiego wzięło udział Nadleśnictwo Suwałki, które przygotowało stoisko informacyjno – edukacyjne promujące bezpieczne wakacje dla osób spędzających wolny czas w lesie. Pracownicy Nadleśnictwa zachęcali osoby odwiedzające stoisko Lasów Państwowych do aktywnego wypoczynku w lesie, czyli do odwiedzenia obiektów do biegów na orientację znajdujących się na terenie nadleśnictwa: „Szwajcaria", „Rutka", oraz „Las Suwalski". 

Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i było licznie odwiedzane przez osoby dorosłe oraz rodziny z dziećmi. Szczególnym powodzeniem cieszyły się tablice edukacyjne „dopasuj trop” oraz „dopasuj liście, owoce lub szyszki z odpowiednim gatunkiem drzewa”, a także stworzenie własnej „leśnej laurki” przy pomocy „skarbów” przywiezionych z lasu. Najmłodsi chętnie brali udział w konkursie oraz rozwiązywali przygotowane krzyżówki oraz rebusy związane z tematyką leśną. Na wszystkich, którzy brali udział w zabawach czekały atrakcyjne upominki oraz zestawy „Małego Szkółkarza”, a na osoby zainteresowane tematyką leśną prasa branżowa, folder Nadleśnictwa Suwałki, Zielonego Punktu Kontrolnego i Puszczy Białowieskiej.