Asset Publisher Asset Publisher

Współpraca z Łotwą

W dniach 19-20 kwietnia 2018 roku w miejscowości Jaunkalsnava (Łotwa) odbyło się seminarium na temat sposobów odnowienia lasu połączone ze wspólnym sadzeniem lasu dla upamiętnienia 100 lecia odzyskania niepodległości przez Łotwę oraz 25 lecia funkcjonowania Państwowego Nadzoru nad Lasami (Valsts Meža Dienests).

Organizator seminarium, Pan Andis Krēsliņš - Dyrektor Generalny Państwowego Nadzoru nad Lasami zaprosił do udziału leśników polskich i litewskich. W seminarium wzięła udział delegacja leśników z RDLP w Białymstoku z Panem Piotrem Karnasiewiczem - Zastępcą Dyrektora RDLP ds. Gospodarki Leśnej.


Gospodarzem seminarium był Pan Mārtiņš Līdums - dyrektor łotewskich lasów doświadczalnych. W pierwszym dniu seminarium gospodarze zaprezentowali sposoby obróbki i przechowywania nasion drzew leśnych oraz prowadzenie plantacji nasiennych w warunkach kontrolowanych. Następnie szkółkę kontenerową produkującą sadzonki drzew i krzewów ozdobnych wraz z działem rozmnażania wegetatywnego. W programie znalazło się również zwiedzenie arboretum zajmującego powierzchnię ponad 140 ha. Podsumowanie dnia odbyło się w bursie studenckiej pięknie położonej  nad rzeką Ewikszta. 


Drugiego dnia leśnicy łotewscy, litewscy i polscy wspólnie odnowili otwartą powierzchnię po rębni zupełnej. Użyto sadzonek sosny, świerka, modrzewia i dęba z zakrytym systemem korzeniowym. Sadzonki iglaste zabezpieczone byłe przed szeliniakiem za pomocą wosku lub piasku z klejem. Pewną ciekawostką było sadzenie w ilości około 3 tys. sztuk sadzonek na 1 ha i brak widocznych śladów uszkodzenia przez zwierzynę pomimo braku zabezpieczeń. 


Na zakończenie odsłonięto pamiątkową tablicę. Udział w seminarium był kontynuacją trwającej od kilku lat bardzo dobrej współpracy, wymiany doświadczeń i dobrosąsiedzkich kontaktów pomiędzy leśnikami z Łotwy i z Polski.