Asset Publisher Asset Publisher

Wyniki Nadleśnictwa Suwałki – jakich lasów chcą mieszkańcy?

„Las bez infrastruktury turystycznej, niech las będzie lasem”, „las bez pił mechanicznych i myśliwych”, „wszystko mi się podoba”. Poniży artykuł dotyczy wyników ankiety Nadleśnictwa Suwałki, którą wypełniły 72 osoby.

Nadleśnictwo Suwałki chcąc poznać opinie mieszkańców dotyczących lasów Nadleśnictwa Suwałki przeprowadziły w czerwcu ankietę. Wyniki ankiety są interesujące, ukazują między innymi, że : 1) respondenci poszukują w lasach głównie spokoju i zieleni, natomiast w mniejszym stopniu infrastruktury turystycznej; 2) ankietowani najczęściej wybierają się do lasów w pobliżu swojego zamieszkania, w tym często do Wigierskiego Parku Narodowego; 3) około 1/3 ankietowanych jest zaniepokojonych zmianami w lasach, z które widzą naocznie podczas wędrówek np. wycięty las czy pozostawione śmieci; 4) Co druga osoba zna infrastrukturę turystyczną, lecz potrzeba na jej rozbudowę było stosunkowo nie wielka (pomysły często miały charakter indywidualny). Na największą uznanie należą się ankietowanym za sugestie związane z walką z negatywnymi skutkami udostępniania lasu np. śmiecie w lesie. Więcej informacji znajdą Państwo w Raporcie z ankiety Nadl. Suwałki (Załącznik).

Cieszy nas fakt, że głos udzieliły osoby z różnych grup wiekowych i różnych miejscowości, a udzielone odpowiedzi mają charakter twórczy. Mieszkańcy chcą kontaktu bezpośredniego z leśnikami w lesie. Jak ukazuje ankieta, oczekiwania społeczeństwa są różne, jednakże cel jest wspólny – dobro ludzi i lasów.

Najciekawsze pomysły ankietowanych:

- ławki w lasach,

- stworzenie gry terenowej (geocaching),

- siłownia na powietrzu,

- gry nawiązujące do historii regionu,

- zajęcia w terenie z leśnikami.

Najciekawsze odpowiedzi zostały wyróżnione i nagrodzone. Dziękujemy za udział i zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach Nadleśnictwa Suwałki.