Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Suwałki prowadzona jest w 20 obwodach łowieckich wchodzących w skład Rejonu Hodowlanego „Puszcza Augustowska".

Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Suwałki prowadzona jest w 20 obwodach łowieckich wchodzących w skład Rejonu Hodowlanego „Puszcza Augustowska". Ogólna powierzchnia wszystkich obwodów wynosi około 110,5 tys. ha, z czego powierzchnia leśna stanowi około 20,6 tys. ha. łącznie.
Na terenie Nadleśnictwa Suwałki znajduje się 18 obwodów łowieckich polnych, które dzierżawi 10 kół łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego. Jeden obwód łowiecki jest wyłączone z dzierżawy i na całkowitej powierzchni 8 361 ha, w tym leśnej 5 638 ha, stanowi Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ) Lasów Państwowych w którym gospodarkę łowiecką prowadzi Nadleśnictwo.
Liczebność poszczególnych gatunków zwierzyny łownej według inwentaryzacji na dzień 10.03.2024 roku, przedstawia się następująco:

 

   gatunek  

ogółem

w nadleśnictwie

   w tym OHZ  
łoś 242 10
jeleń 515 190
daniel 37 -
sarna 2255 180
dzik 196 8

 

Gospodarka łowiecka prowadzona w Lasach Państwowych stanowi integralną część gospodarki leśnej. Składa się na to realizacja wielu celów, a jednym z nich jest zapewnienie optymalnych warunków bytowania dziko żyjącym gatunkom zwierząt oraz minimalizacji szkód wyrządzanych w uprawach leśnych i rolnych. Realizując te zadania na terenie Nadleśnictwa Suwałki uprawianych jest prawie 7,2 ha poletek łowieckich, 7,6 ha śródleśnych łąk oraz  17 pasów zaporowych, wykładana jest również sól w 165 lizawkach. W okresie zimowym prowadzone jest dokarmianie zwierzyny.