Lista aktualności Lista aktualności

LEŚNY FESTYN w roku 100-lecia LP

W sobotę 6 lipca na Rynku Zygmunta w Augustowie odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Lasów Państwowych. Organizatorami wydarzenia, nastawionego na liczne i różnorodne atrakcje, były Nadleśnictwa Puszczy Augustowskiej: Augustów, Głęboki Bród, Płaska, Pomorze, Suwałki, Szczebra oraz Nadleśnictwo Rajgród.

Uroczystości rozpoczęły się od wciągnięcia flagi państwowej na maszt i odśpiewania hymnu państwowego, po czym rozpoczęto ceremonię nadania sztandaru Nadleśnictwu Augustów. Tradycyjne wbijanie gwoździ, poświęcenie przez Kapelana Leśników ks. Wojciecha Stokłosę oraz symboliczne przekazanie sztandaru Nadleśniczemu Nadleśnictwa Augustów przez Dyrektora RDLP w Białymstoku Tadeusza Wilczyńskiego, podkreśliły doniosłość chwili. Wystąpienia leśników i zaproszonych gości dopełniły część uroczystą, by następnie rozpocząć działalność stoisk w ramach leśnego Festynu Królewskiej Puszczy Augustowskiej.

Festyn z założenia był próbą wyjścia leśników do społeczeństwa, pokazania wielu aspektów codziennej, często mało znanej działalności. Wykorzystano gromadzone od lat eksponaty, stoiska, filmy i pomoce edukacyjne. Przygotowano wiele drobnych upominków i nagród w ramach organizowanych konkursów. Nadleśnictwo Szczebra zaprezentowało bogate i stylowe stoisko poświęcone dawnej i współczesnej gospodarce leśnej. Nawiązaniem do legendarnych zmagań dawnych drwali była możliwość wypróbowania sił w piłowaniu drewna tradycyjną metodą. Nadleśnictwa Pomorze poświęciło uwagę ochronie lasu i ochronie przyrody w Lasach Państwowych. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się pokonywana bosą stopą, wiodąca po mchu, igliwiu i innych naturalnych materiałach, mini ścieżka zmysłów. Nadleśnictwo Płaska przygotowało stoisko poświęcone rodzimym drzewom i zwierzętom, a malowanie ich wizerunków na dziecięcych twarzach budziło wiele radosnych emocji. Przedstawiono też parę nowoczesnych motocykli elektrycznych, użytkowanych z dużym powiedzeniem przez Straż Leśną, w trudnych warunkach terenowych. Nadleśnictwo Głęboki Bród skupiło uwagę na ochronie gatunku silnie kojarzonego z Puszczą Augustowską, czyli głuszca. Jednym z zadań konkursowych było odnalezienie pary głuszców (atrap), ukrytych pośród gałęzi okolicznych parkowych drzew. Nadleśnictwo Rajgród postawiło na łosia, zwanego „Królem bagien”, do którego nawiązywały liczne akcenty, w tym sympatyczna i chętnie fotografowana maskotka pluszowego łosia. Zachowanie po II Wojnie Światowej, zagrożonej wyginięciem ostatniej grupy tych zwierząt, możliwe było m.in. dzięki powołaniu przez miejscowych leśników specjalnej „Straży łosiowej”. Nadleśnictwo Augustów przygotowało ofertę poświęconą leśnym zapylaczom, bartnictwu i leśnikom z dawnych lat, a także specjalne namioty tematyczne, w tym namiot kinowy z zestawem filmów przyrodniczych. Jako gospodarz festynu przeprowadziło kolejną edycję Barciowiska, czyli konkursu dziania kłód bartnych. Nadleśnictwo Suwałki zaprezentowało różnorodne tematy związane z prowadzoną działalnością szkółkarską, pod wspólnym hasłem „Od nasionka do drzewa”, jak np. rozpoznawania gatunków rodzimych drzew po nasionach, szyszkach, liściach, siewkach i sadzonkach. Największym powodzeniem cieszyła się możliwość własnoręcznego przygotowania specjalnej doniczki z glebą oraz wysiewu nasion sosny pospolitej, nazywanej z racji jej dominującego udziału „Królową Polskich Lasów”. Z tej niezwykłej okazji, a także sposobności zabrania doniczki do dalszej hodowli w domu, skorzystała również przybyła na festyn „Rodzina Królewska” J.

Festynowi towarzyszyła muzyka rozbrzmiewająca z rozstawionej sceny. Leśne akcenty muzyczne zaprezentował znany i ceniony zespół sygnalistów myśliwskich „Galindowe rogi”. Na zakończenie specjalny program koncertowy przygotowała Sejneńska Kapela Kresowa. Przybyli na festyn goście, zarówno mieszkańcy jak i turyści, nie szczędzili słów uznania za przygotowane przez leśników stoiska, szczególnie gry i zabawy przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Z pewnością będzie to zachętą, aby w przyszłości z równym zapałem zorganizować podobne przedsięwzięcia.