Asset Publisher Asset Publisher

Maszyny w lesie

Na terenie Nadleśnictwa Suwałki można spotkać przy pracy harvester- samobieżną maszynę na kołach lub gąsienicach, która jest wyposażona w głowicę do ścinki drzew, chwytak przytrzymujący i układający ścięte drzewo oraz w system pomiarowy. Nazwa maszyny pochodzi z języka angielskiego, słowo harvester znaczy żniwiarka.

Praca polega na ścięciu drzewa przez maszynę. Operator harwestera podjeżdża maszyną do drzewa, które ma zostać ścięte, zakłada na pień głowicę zamontowaną na końcu żurawia, następnie operator włącza piłę łańcuchową, która wysuwa się z głowicy i ścina drzewo. Po obaleniu drzewa rolki głowicy przeciągają pień przez głowicę dokonując okrzesania z gałęzi. Na podstawie wytycznych otrzymanych od leśniczego, operator musi zaprogramować maszynę na odpowiednie długości kłód. System pomiarowy harwestera mierzy średnicę i długość drewna. Dłużyce są cięte na kłody o określonej długości, a następnie układane tuż przy szlaku operacyjnym, po którym poruszają się maszyny.

Maszyna PONSSE ERGO pracująca na terenie Nadleśnictwa Suwałki jest w stanie pozyskać dziennie ok. 300 m3. Dodatkowo na terenie nadleśnictwa pracują; głowica ścinająca oraz głowica okrzesująco - przeżynająca które są zamontowane na ciągnikach rolniczych i wykonują cięcia pielęgnacyjne w drzewostanach młodszych klas wieku. Obecnie maszynowo pozyskiwane jest około 20 % rocznego etatu pozyskania grubizny.

W trakcie wykonywania cięć trzebieżowych i w rębniach złożonych maszyny poruszają się po specjalnie wyznaczonych szlakach technologicznych. Istotną zaletą nowoczesnych maszyn jest fakt, iż mimo swojej dużej wagi ze względu na szerokie opony oraz odpowiednie rozłożenie ciężaru mają one stosunkowo niski nacisk na grunt. Dzięki temu tak duże maszyny nie niszczą gleby w lesie podczas prac. Na terenach trudnych, bagiennych z dużym pochyleniem i przy dużej pokrywie śniegu na koła zakładane są gąsienice lub kolce, które umożliwiają lepszą przyczepność i ułatwiają pracę.

Pozyskiwanie drewna maszynami wielooperacyjnymi jest bezpieczniejsze i dużo wydajniejsze niż pozyskanie pilarkami ręcznymi.

Zarówno drewno pozyskane maszynowo jak i ręcznie musi zostać zerwane. Odbywa się to z wykorzystaniem szlaków technologicznych, które stają się wtedy szlakami zrywkowymi.

Zrywka drewna na terenie nadleśnictwa prowadzona jest w większości przy pomocy przyczep leśnych z żurawiem. Operator prowadzi załadunek i rozładunek z kabiny ciągnika sterując chwytakiem żurawia.

Pomimo posiadania przez maszyny systemów pomiarowych konieczna jest kontrola i pomiar pozyskanego surowca przez Służbę Leśną.

Zakłady usług leśnych pracujące na terenie Nadleśnictwa Suwałki planują dalszy rozwój w kierunku mechanizacji prac leśnych. Zakup specjalistycznego sprzętu ułatwi wykonywanie ciężkich prac leśnych.