Asset Publisher Asset Publisher

Ryba Drwala z Leśnikiem w tle

W słoneczną sobotę 29.07.2019 r. leśników z Nadleśnicwa Suwałki oraz Szczebra można było spotkać w Nowince na długo wyczekiwanym festynie „Ryba Drwala”. Dzięki nim można było wczuć się trochę w leśnika, a trochę w pilarza.

Gmina Nowinka zorganizowała rodzinny festyn Ryba Drwala, na którym główną atrakcją były zawody drwali. A jak zawody drwali to nie mogło zabraknąć leśników. Leśnicy z Nadleśnictwa Suwałki oraz Szczebra połączyli swoje siły i przygotowali stoiska promocyjno – edukacyjne Lasów Państwowych z wieloma atrakcjami zarówno dla tych młodszych jak i starszych uczestników festynu.

Mając do dyspozycji taśmę mierniczą, klupę, numerator i cechówkę, po wcześniejszym skróconym kursie bhp, można było wczuć  się w rolę leśnika i samemu dokonać odbiórki drewna.

Leśnicy tłumaczyli jak wygląda odbiórka drewna pozyskanego w lesie. Mając do dyspozycji taśmę mierniczą, klupę, numerator i cechówkę, po wcześniejszym skróconym kursie bhp, można było wczuć  się w rolę leśnika i samemu dokonać takiej odbiórki. Najodważniejsi i najsilniejsi próbowali swoich sił przecinając brzozowy wałek tzw. piłą „moja – twoja”. Nie było to łatwe zadanie, ale satysfakcja ogromna. Ci mniejsi dostawali gotowe już krążki , odbijali okolicznościowy numerek i nabijali cechówką logo Lasów Państwowych. Taki krążek mogli zabrać na pamiątkę.  Zarówno na jednych jak i na drugich zawodników czekały nagrody w postaci gadżetów leśnych oraz Certyfikat „Pomocnika Leśnika”.

Wśród najmłodszych uczestników festynu największym zainteresowaniem cieszyło się robienie leśnej laurki. Leśnicy przygotowali różnego rodzaju skarby lasu, takie jak szyszki, żołędzie, kora brzozowa czy gałązki i liście różnych drzew leśnych, z których można było stworzyć własną leśną pamiątkę. Tworząc ją  jednocześnie uczyli się jak rozpoznawać różne gatunki drzew np. po liściach lub szyszkach.

Dużym zainteresowaniem, zarówno dzieci jak i ich rodziców cieszyło się rozpoznawanie tropów leśnych zwierząt. Dzieciaki z pomocą leśników rozpoznawały ślady zwierząt, które samodzielnie odbijały na piasku kinetycznym i wspólnie wyciągali wnioski np. jak odróżnić trop psa od wilka.

Stoisko Nadleśnictwa Suwałki wzbudziło duże zainteresowanie wśród społeczności lokalnej i było licznie odwiedzane zarówno przez rodziny z dziećmi jak i osoby dorosłe. Na wszystkich, którzy brali udział w zabawach czekały drobne upominki, natomiast na zainteresowanych tematyką leśną materiały informacyjne dotyczące Nadleśnictwa Suwałki.