Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Edukacja leśna społeczeństwa to jeden z priorytetów Lasów Państwowych, która ma na celu propagowanie w społeczeństwie wiedzy o środowisku leśnym, wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej oraz podnoszenie świadomości w zakresie racjonalnego i odpowiedzialnego korzystania ze wszystkich funkcji lasu.

Dzięki edukacji leśnej coraz więcej osób ma świadomość wspólnej odpowiedzialności za stan przyrody oraz ogromnych korzyści, jakie daje ochrona przyrody i rozsądne obcowanie z naturą.

 

Na potrzeby edukacji leśnej w Nadleśnictwie Suwałki utworzono cztery obiekty edukacyjne.

 

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO – LEŚNA „ŻYCIE LASU”

Ścieżka przyrodniczo – leśna „Życie lasu” zlokalizowana jest w pobliżu Gospodarstwa Szkółkarskiego Nadleśnictwa Suwałki. Wzdłuż trasy umieszczono 15 stanowisk edukacyjnych w formie tablic, na których w prosty sposób przedstawiono tematykę dotyczącą budowy warstwowej lasu, jego funkcji, zwierząt i roślin oraz pracy leśników.

Do wyboru są dwa warianty długości trasy. Pierwszy to około 3-kilometrowy spacer po tworzącej pętle trasie zajmujący około 2 godziny. Drugi wariant to około 4,5-kilometrowa pętla, której na zwiedzanie trzeba poświęcić około 3 godzin.

 

WIATA EDUKACYJNA

Punkt edukacyjny na terenie szkółki leśnej służący do organizacji spotkań i prowadzenia zajęć edukacyjnych. Wiata wyposażona jest w stoły, ławki oraz miejsce na ognisko, które stwarzają doskonałe warunki do nauki i zabawy. Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzenia Gospodarstwa Szkółkarskiego i zobaczenia na własne oczy jak hoduje się drzewka na szkółce leśnej.

 

POZNAJ SWÓJ LAS

Projekt „Poznaj Swój Las” zachęca do aktywności fizycznej polegającej na poruszaniu się i odnajdywaniu – przy pomocy mapy – rozmieszczonych na terenie punktów kontrolnych. Oprócz kontaktu z naturą zapewnia również doskonałą zabawę.

 Na terenie Nadleśnictwa Suwałki zostały wyznaczone dwa obiekty do biegów na orientację: „Szwajcaria” oraz „Rutka”. Do wyboru jest kilka rodzajów tras o różnym stopniu trudności. 

 

ZIELONY PUNKT KONTROLNY

Zielony Punkt Kontrolny to projekt, który ma na celu zachęcenie do rekreacyjnego lub sportowego przebycia z mapą w ręku trasy wyznaczonej w terenie punktami kontrolnymi w kształcie drewnianych słupków.

Na obszarze Nadleśnictwa Suwałki znajduje się Zielony Punkt Kontrolny „Las Suwalski”, którego trasy przebiegają przez obszary graniczące ze szkółką kontenerową (ul. Wojska Polskiego 75A, Suwałki) do Osiedla-Płociczno.

Trasę można pokonać  na rowerze, biegnąc, idąc na spacer lub zimą na nartach, w zależności od możliwości fizycznych i umiejętności.

 

Oferta Nadleśnictwa Suwałki skierowana jest do wszystkich. Korzystanie z niej jest bezpłatne. Należy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa oraz przestrzegać przepisów dotyczących zachowania się w lesie.

 

Serdecznie wszystkich zapraszamy!