Wydawca treści Wydawca treści

ZORIENTUJ SIĘ W LESIE

Nadleśnictwo Suwałki zaprasza do skorzystania z oferty przygotowanej w ramach projektu „Poznaj Swój las” oraz projektu „Zielony Punkt Kontrolny”.

Jest to forma aktywnego wypoczynku na łonie natury, znakomity sposób na oderwanie się od zgiełku i pośpiechu życia codziennego. Polega na odnajdywaniu przy pomocy mapy zainstalowanych w terenie słupków kontrolnych rozmieszczonych tak, aby dostarczyć uczestnikom jak najwięcej wrażeń. Posługując się mapą łatwo odnaleźć się w nieznanym miejscu a jednocześnie jest to ciekawa forma edukacji leśnej .

Na obszarze Nadleśnictwa Suwałki znajdują się trzy obiekty do biegów na orientację:

1. Zielony Punkt Kontrolny „Las Suwalski”

Trasy przebiegają przez obszary graniczące ze szkółką kontenerową (ul. Wojska Polskiego 75A, Suwałki) do Osiedla-Płociczno.

2. Poznaj Swój Las „Rutka”

Początek trasy zlokalizowany jest przy ulicy Leśnej w Rutce-Tartak (naprzeciwko boiska gminnego). Najdłuższa trasa ma długość 5,9 km, a najkrótsza 2,4 km.

3. Poznaj Swój Las „Szwajcaria”

Punkt startowy mieści się w pobliżu Miejsca Postoju Pojazdów w Leśnictwie Białorogi przy trasie prowadzącej do Jeleniewa. Najdłuższa trasa ma długość 11,1 km, a najkrótsza 3,3 km.

Projekty zapewniają kontakt z naturą, różnorodna aktywność od edukacji, poprzez rekreację i turystykę, aż do form sportowych. W terenie rozmieszczono stałe punkty kontrolne (PK), a na ich bazie wyznaczono kilkanaście tras o różnym przeznaczeniu, długości i stopniu trudności.

Każdy chętny do skorzystania z ofert może pobrać mapy ze wszystkimi punktami dostępne poniżej albo w zakładkach z opisem poszczególnych tras.

 

Nadleśnictwo Suwałki zachęca wszystkich do spędzania czasu wolnego w lesie na świeżym powietrzu.

Jak korzystać z map do biegów na orientację w terenie?

1. Mapa ma zawsze określoną skalę

Pomiar odległości krokami jest dość precyzyjnym narzędziem. Błąd pomiaru nie przekracza kilku procent. Należy policzyć pary kroków i znając ich liczbę na 100 metrów można zmierzyć każdą odległość.

2. Na mapie północ zaznaczona jest strzałką

Na początku należy zorientować mapę, tzn. ustawić ją zgodnie z kierunkami świata, tak aby północ na mapie odpowiadała północy rzeczywistej, czyli tej wskazanej przez kompas. Jak to zrobić? Należy przyłożyć kompas tak, by jego krawędź łączyła punkt wyjścia z punktem docelowym. Następnie obrócić kółko kompasu – jego linie muszą pokrywać się z liniami północy na mapie, a literka „N” była zgodna z północą (północ jest zawsze skierowana do „góry” mapy). Następnym krokiem jest obrócenie mapy razem z kompasem tak, aby czerwony koniec igły kompasu wskazywał „N”. Teraz mapa jest ustawiona prawidłowo, a krawędź kompasu wskazuje kierunek marszu wprost do punktu.

W przypadku braku kompasu należy orientować mapę posługując się z zaznaczonymi na mapie charakterystycznymi elementami. Jak to zrobić? Dopasować obraz mapy i terenu z wykorzystaniem charakterystycznych obiektów. Najłatwiej jest wykorzystać element liniowy, np. drogę, granicę kultur, rów, zabudowania. Do prawidłowego ustawienia mapy należy skorzystać z minimum dwóch obiektów. Kierunek drogi pozwala ustawić mapę. Kamień w terenie jest po lewej stronie drogi i tak samo powinien być widoczny na mapie.

3. Mapa jest bardziej kolorowa niż mapy standardowe

Każdy kolor ma inne znaczenie. Przed wyjściem dobrze jest zapoznać się z legendą.

4. Śledzenie aktualnej pozycji jest koniecznym elementem orientacji w terenie

Pozwala realizować warianty trasy i planować jej dalsze przebieg.

5. Punkty kontrolne na mapie zaznaczone są kółkiem, dokładna ich lokalizacja to środek okręgu

Każdy odszukany na trasie PK musi być potwierdzony (przyciskając zainstalowany na słupku perforator) w odpowiednim polu na mapie. Punkty należy zaznaczać po kolei zgodnie z wytyczona trasą.