Asset Publisher Asset Publisher

Zielony Punkt Kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny (ZPK) to propozycja dla wszystkich.

Jest to możliwość ciekawego i pożytecznego spędzenia czasu na łonie natury. To zaproszenie do lasu przez jego gospodarzy - leśników. Na wybranych terenach zostały opracowane specjalistyczne mapy do orientacji sportowej. Nie znaczy to, że musimy uprawiać sport. Mapa sportowa charakteryzuje się dużą ilością szczegółów, powinna zawierać wszystkie drogi i ścieżki, pokazuje jakie mamy możliwości poruszania się w terenie (np. czy las jest gęsty, podłoże kamieniste, strumień możliwy do sforsowania itp.). Pomimo dużej ilości informacji jest czytelna nawet w biegu lub w czasie jazdy rowerem. Te zalety map do orientacji sportowej można wykorzystać także chodząc turystycznie czy spacerując. W projekcie Zielony Punkt Kontrolny, na bazie mapy, w terenie rozstawione są stałe punkty kontrolne (PK – zdj. obok).  Część punktów stanowią tablice ścieżki edukacyjnej, na których stelażu zamontowany jest symbol Punktu Kontrolnego (biało – pomarańczowa tabliczka z kodem) oraz perforator. Na bazie Punktów Kontrolnych zbudowane są trasy o różnym przeznaczeniu, długości i trudności. W ten sposób mamy wiele możliwości edukacji, turystyki i sportu, dostępnych dla każdego, dopasowanych do jego możliwości fizycznych i umiejętności.

Proponujemy trasy spacerowe, rekreacyjne i sportowe, zarówno dla początkujących jak i doświadczonych uczestników. Można je pokonywać pieszo, rowerem, zimą na nartach,  samodzielnie bądź w gronie rodziny czy przyjaciół.

Pomocna będzie broszura, w której wyjaśniamy szczegóły orienteeringu. mapka syt.pngW skrócie można je znaleźć w ulotce informacyjnej. Mapki (ich rozmieszczenie na terenie nadleśnictwa ilustruje plan po lewej) wykonane zgodnie ze standardem IOF (International Orieneering Federation) oraz pozostałe materiały informacyjne można pobrać w formie elektronicznej (pliki PDF) ze stron internetowych Nadleśnictwa Suwałki w zakładce „Zielony Punkt Kontrolny" lub „Fundacji Sport i Przyroda" (www.zielonypunktkontrolny.pl) lub w formie drukowanej w Nadleśnictwie Suwałki.

Zanim wyruszycie Państwo na trasę prosimy o uważne zapoznanie się z informacjami zawartymi w broszurze. Szczególną uwagę należy zwrócić na opisane w niej zasady zachowania się w lesie.